Film Programme

Anthropology Through Film Schedule

Date Tues 5
July / A
Wed 6
July / B
Thurs 7
July / C
Fri 8
July / D
EXTRA SESSION
9.00-10.30am
Friday only
      Balkan Rhapsodies: 78 Measures of War
Jeff D Silva
| USA | 2008 | 55mins
Location: Serbia and Kosovo

Rapresent
Ivana Todorovic
| Serbia | 2008 | 31 mins
Location: Serbia and Montenegro
SESSION 1
90 min
11.00-12.30pm
Screening Community Radio

The Jungle Radio
Susanne Jaeger
| Germany | 2009 | 90 mins
Location: Nicaragua

Presenter: Susanne Hammacher
Inuit Knowledge and Climate Change

Qapirangajuq
Zacharias Kunuk and Ian Mauro
| Canada | 2010 | 56 mins
Location: Nunavut, Arctic Canada

Presenter: Lisa Stefanoff
There Once Was An Island: Te Henua E Nnoho
Briar March and Lyn Collie
| NZ | 2010 | 80 mins
Location: Takuu, Papua New Guinea

Presenter: Caro Macdonald
AAA Ethics panel

PLEASE NOTE THAT THE VENUE FOR THIS IS THE AUSTIN LECTURE THEATRE

Secrets of the Tribe
José Padiha
| UK, Brazil | 2010 | 98 mins
Location: UK, USA, Brazil
LUNCHTIME SESSION
60 mins
12.30-1.30pm
From the Desert to the Sea: New Australian Indigenous Media Part 1
[Runs over consecutive lunchtime and following session]

Tales from the Daly-Nauiyu Nambiyu
Steven McGregor
| 2010 | 20 mins
Location: Daly River, NT Australia

Nyiru
Curtis Taylor
| 2010 | 2 mins
Location: Western Australia

Puntukurnu Parna (Land Rights)
Curtis Taylor
| 2010 | 3 mins
Location: Western Australia

Kuul (School)
Curtis Taylor
| 2010 | 2 mins
Location: Western Australia

Yiki Bunggul
Yumutjin Wunungmurra, Dhalwangu clan (Australia)
| 2010 | 15 mins
Location: NE Arnhem Land

Presenters: Caro Macdonald + Lisa Stefanoff
The Bagyeli Pygmies at the Fringes of the World
Francois-Philippe Gallois
| France | 2009 | 56 mins
Location: Cameroon
Heal The Whole Man
Paul Robinson
UK | 1974 | 50 mins
Anthropologist Jean Comaroff

Discussion: Jean Comaroff with Susanne Hammacher
Releasing the Spirits: a village cremation in Bali
Tim and Patsi Asch with Linda O’Connor
| Australia | 1978 | 44 mins
Location: Bali, Indonesia
(+ short unpublished film on Jero Tapakan’s own cremation, 7 mins)

Discussion: Linda Connor with Susanne Hammacher
 
SESSION 2
90 mins
1.30-3.00pm
From the Desert to the Sea: New Australian Indigenous Media  Part 2

8 Ladies
Dena Curtis
| Australia | 2010 | 22 mins
Location: Alyawarr country, NT  Australia

Ingkerr anyent-antey: The Language of Batik
Alyawarr women
| Australia | 2010 | 25 mins
Location: Utopia community, NT Australia

Short Utopia Claymation
Arlparra Secondary School
| Australia | 2009 | 30 mins
Location: Utopia, NT Australia

Presenter: Lisa Stefanoff
Migration

Other Europe  (Altra Europa)
Rossella Schillaci
| Italy | 2011 | 80 mins
Location: Italy
Unity Through Culture
Ton Otto & Christian Suhr
| Denmark | 2011 | 60 mins
Location: PNG

Discussion: Ton Otto with Susanne Hammacher
Bury the Hatchet
Aaron Walker
| USA | 2009 | 84 mins
Location: USA
Afternoon Break
SESSION 3
90 mins
3.30-5.00pm
  Ethnofiction

Transfiction
Johannes Sjoberg
| UK/Sweden | 2007 | 57 mins
Location: Brazil

Roma Boys – The Love Story
Rozalie Kohoutova
| Czech Republic | 2009 | 30 mins
Location: Czech Republic

Presenter: Lisa Stefanoff
Panel: “The role of film in public anthropology”

Whose screenings? Reflecting on the audiences of ethnographic film festivals
Aitzpea LEIZAOLA

A Chambri film dealing with continuity and discontinuity.
Dr. Nicolas Garnier

Ian Dunlop paper:
“The kinematograph … an indispensable piece of anthropological apparatus.”
+ Screening
‘Masks of Mer’
Summer Pasture
Lynn True & Mebon Walker III
| China | 2010 | 85 mins
Location: Tibet

Discussant: Gillian G. Tan with Susanne Hammacher
 
EXTRA SESSION
5pm [Weds only]
  Advocacy
Pink Saris
Kim Longinotto
| UK/India | 2010 | 100 mins
Location: India

Presenter: Susanne Hammacher